Print Page   |   Contact Us   |   Report Abuse   |   Sign In   |   Join
TIDA Committees

A list of TIDA committees and committee members is presented below:

 

Executive Committee

Executive Committee

 

John Spiros, President
Dana Hoffman, President-Elect
Sara Miemiec, Secretary
Tim Sullivan, Treasurer
William Schrank, General Counsel

 

Hide this content.

 

 

Advanced Seminar Committee

Advanced Seminar Committee

 

Michael Langford, Advisor

 

Hide this content

 

Amicus Brief Committee

Amicus Brief Committee

 

Michael Nerone, Advisor
James W. Bryan, Chair
Timothy J Abeel
William P. Gralow
Calvin R. Stead
Steven H. Malitz
Michael D. Hostetter
Steele Holman
Pemble DeLashmet

 

Hide this content.

 

 

Annual Seminar Committee

Annual Seminar Committee

 

Tony Sarchet, Advisor
Christy Comstock, Chair
James Dill
Patrick Gilroy
Michael Rainey
Jay Starrett
Andrew Stephenson
Inga Upshaw

 

Hide this content.

 

 

Canadian Relations Committee

Canadian Relations

 

Donna Burden, Advisor
Christopher Vossler, Chair
Brian Del Gatto
Andrew Fay
Mario Da Silva
Timothy Kirk
Stephen Laskowski
Douglas Marcello
Jeff Segal
Paul Varty

 

Hide this content.

 

 

Cargo Seminar Committee

Cargo Seminar

 

Doug Betkowski, Advisor
James Wescoe, Chair
Wesley Chused
Rob Moseley
Jeffrey Simmons
George Wright
Eric Zalud

 

Hide this content.

 

 

Endowment/Awards Committee

Endowment/Awards Committee

 

John Spiros, Advisor
Paul Berne, Chair
Bruce Dickinson
James Dill
Lee Piovarcy
Joel Schechter

 

Hide this content.

 

 

Inclusion Committee

Inclusion Committee

 

Mehdi Arradizadeh, Advisor
Lynn Castagna, Chair
Noelle Natoli-Duffy
Beata Shapiro
Victor Hertz
Gurtek Gakhal
Shimon Kahan
Claude Howard
Niki Cung

 

Hide this content.

 

 

Interactive Education Committee

Interactive Education Committee

 

Donna Burden, Advisor
Noelle Natoli, Chair

 

Hide this content.

 

 

Marketing and Industry Engagement Committee

Marketing and Industry Engagement Committee

 

Sara Miemiec, Advisor
Inga Upshaw, History Chair
Donna Cook
Raymond D. McElfish
James Mounts
Andrew Stephenson

 

Hide this content.

 

 

Member Communication Committee

Member Communication Committee

 

Michael Nerone, Co-Advisor
Andrew T. Stephenson, Co-Advisor and Chair State Law Summaries
Tim Abeel, Editor/Chair, Newsletter

 

Hide this content.

 

 

Membership Committee

Membership Committee

 

John Spiros, Advisor
Carole Whitted-Ridgeway, Chair
Doug Betkowski
Donna Burden
Michael Langford

 

Hide this content.

 

 

Mentor/Mentee Committee

Mentor/Mentee Committee

 

Mehdi Arradizadeh, Advisor
Gena Shorf, Chair
Dale Bowman
James Foster
Noelle Natoli-Duffy
Daniel Settana
Nancy Greenidge

 

Hide this content.

 

 

Sponsorship Committee

Sponsorship Committee

 

Carole Whitted-Ridgeway, Advisor
Sara Miemiec, Chair
Brian Kohlwes
Kevin Chignell

 

Hide this content.

 

 

Website & Social Networking Committee

Website & Social Networking Committee

 

Tim Sullivan, Advisor
Carole Whitted-Ridgeway, Chair
Mehdi Arradizadeh
Kevin Chignell

 

Hide this content.

 

 

Sub Committee: Young Professionals

Sub Committee: Young Professionals

 

Mehdi Arradizadeh, Advisor
Noelle Natoli-Duffy, Chair
Christa Oberbroeckling
Wade Manley
Nicole Spiczak

 

Hide this content.

 

 

Skills Course Committee 

Skills Course

 

Dana Hoffman, Advisor
Tom McLaughlin, Chair
Joe Golian
Kevin Gray
Paula Kessler
Mike Woolley
Steve Rickard
Wally White
Patrick Sullivan

 

Website & Social Networking Committee  Hide this content.

 

 

Website and Social Networking

 

Tim Sullivan, Advisor
Carole Whitted-Ridgeway, Chair
Joan Erickson
Guy Roy
Brian Kohlwes
Michael Reda
Mehdi Arradizadeh
Kevin Chignell

 

Hide this content.

 

Thank you to our 25th Annual Seminar Sponsors

Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal